się na swoich pasjach, a jeszcze inni wymagają pomocy specjalisty. Psychoterapia w wielu osobach budzi pewne obawy, dlatego dobrym początkiem będzie znalezienie budzącego nasze zaufanie specjalisty. Nie bójmy się, że terapeuta wyśmieje nasze problemy lub będzie nas oceniał – profesjonaliści są właśnie po to, by pomóc nam rozwiązać trudności, niezależnie od ich podłoża i bezpośrednich przyczyn. Pomyślmy też jakie korzyści niesie terapia – regularne spotkania z pewnością przełożą się na lepsze samopoczucie i poprawę jakości życia.
W jakich sytuacjach warto wybrać się do psychoterapeuty?
Psychoterapia często określana jest jako leczenie poprzez rozmowę. Oczywiście taka rozmowa wygląda nieco inaczej niż z rodziną czy przyjaciółmi, specjalista pomaga bowiem dotrzeć do źródeł problemów i określić jednoznacznie swoje uczucia, a co za tym idzie – łatwiej sobie z nimi poradzić. W obecnych czasach korzystanie z pomocy psychoterapeuty nie jest żadnym powodem do wstydu, dlatego w razie trudności warto wybrać się do specjalisty. Takimi sytuacjami są chociażby depresja, problemy w małżeństwie czy w relacjach z rodziną, a także nieśmiałość. Warto przełamać swoje obawy przed psychoterapeutą, aby poprawić jakość życia i w pełni się nim cieszyć. Pamiętajmy też, że psycholog z całą pewnością nie będzie nas oceniał.
Psychoterapia – komu może pomóc?
Psychoterapia to specyficzna forma leczenia, ponieważ nie stosuje się w tym przypadku środków farmakologicznych, ale rozmowę. Jest ona jednak specyficzna, ponieważ podczas poszczególnych sesji opowiadamy o swoich problemach, zaś specjalista pomaga nam dotrzeć do często nieuświadomionych uczuć i emocji będących prawdziwą przyczyną trudności w budowaniu dobrych relacji z bliskimi czy nawet dolegliwości fizycznych. Z całą pewnością psychoterapii nie należy się wstydzić ani łączyć jej z chorobami psychicznymi. W życiu zdarzają się trudne momenty, kiedy pomoc specjalisty jest niezbędna, jak np. śmierć bliskiej osoby, depresja, rozstanie czy inne problemy, z którymi nie radzimy sobie samodzielnie.